Youtube Kanal Adı Değiştirme

Youtube Kanal Adı Değiştirme

Youtube Kanal Adı Değiştirme

Youtube kanal adı nedir?

Kanal adınız kanalızın Youtube üzerindeki resmi adıdır. Farklı çeşitte kanal isimleri olabilir, mesela bir kişinin adı ve soyadı gibi (Barış Özcan) ya da kanalın genel olarak ortaya çıkardığı içerikten bahseden (Evrim Ağacı) gibi isimler olabilir.

Neden youtube kanal adı bu kadar önemli?

Youtube kanal adının öneminin sebebi, kanal adının videolarınızda, kanal sayfanızda ve Youtube arama sonuçlarında gösterilmesi. Kanalızın adı zaman zaman Youtube Arama Sonuçlarında üstte çıkmanızı, daha fazla izlenmenizi ve yorum yorum sayısını arttırmanızı sağlayabilir. Ayrıca kanal adınız insanların kanalınızı tanımlamasında ve kanalızın ne hakkında olduğunu anlaması adına çok önemlidir.

En İyi Öneriler

İlk aşamamız kanalızın nasıl bir adı olacağı.

Genel olarak, kanal isimleri 4 ana kategoriye ayrılır:

  • İsim
  • Marka Adı
  • Kategori
  • Açıklayıcı

Adınızı ve soyadınızı kullanmak kanal adınızı belirlemekte en kolay ve düz yaklaşım olabilir, ve aslında bu kanalızın ana yüzü siz olmayı planlıyorsanız çok iyi bir fikir.

Kanal Adınız Konunuzu Açıklamalı

İdeal olarak, kanalızın adı konunuzu rahatça açıklayabilmeli yani bir kişi kanalızın adını gördüğü zaman içeriğini ve ne tür videolar yaptığınızı anlayabilmeli.

Konunuzu açıklamalı demişken, kanalızın konusunu “tam” olarak açıklamak zorunda değilsiniz.

Kanal Adınız Eşsiz Olmalı

Kanalınızın adını Youtube üzerindeki diğer kanallardan ayıran bir özelliğin olması çok önemlidir.
Başka kanallarla, heleki tanınmış olan ve yüksek izlenmelere sahip olan kanallarla benzer, yakın isimleriniz olması sizin hiç faydanıza olmayacaktır.
Bu yüzden kanalızın ismini belirlemeden önce ilk önce Youtube’un arama kısmına düşündüğünüz kanal adını yazarak benzerlerinin olup olmadığını kontrol edin.
Eğer yazdığınıza benzer ya da eşleşen bir kanal adı görüyorsanız o ismi kullanmamalısınız ama yazdığınız isimle örtüşen bir sonuç yoksa o ismi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Ama kanal adının eşsizliğini sağlamak bununla bitmiyor.
Kanalızın adını Youtube üzerinde aratarak bu isimde bir şirket ya da herhangi başka bir kuruluş olup olmadığını kontrol etmeniz de çok önemli.

Kanal Adınız Yapışkan Olmalı

Kanalızın adının insaların kolayca hatırlayabileceği bir şey olmasını istersiniz.
Yani eğer kanal adınız ne kadar eşsiz olursa, insanların aklında o kadar kolay kalacaktır.

İsimlendirme Önerileri ve Stratejiler

Aşağıda kanal isminizi belirlerken size yardımcı olabilecek küçük birkaç bilgi bulabilirsiniz.

  • Sayı Kullanmaktan Kaçının: Kanal adınızda bir sayı kullanmak onu otomatik olarak oluşturulmuş bir yazı gibi gösterebilir. Ayrıca kanalızın adını hatırlaması ve aratması daha zor bir hale getirebilir.
  • İsimleri Model Olarak Alın: Takip ettiğiniz birkaç kanalın ismine bakın ve kendinize onlardan çıkarımlar yapın.

 

Leave a Comment